Künye | İletişim | Yazı Gönder | Yazarlar | Arşivler | Düşünbil Portal | Düşünbil Akademi | Düşünbil Dergisi | Libido Dergisi

Tam bir üstad… Onu anlatmak için bu kadarı yeter. Scorsese filmleri tüm dünyada büyük ses getirir ve ödülleri de toplar. Usta yönetmen Martin Scorsese, İtalyan-American bir ailedendir. Bu da tabi ki filmlerine yansımıştır. Amerika’da bulunan yeni dalga akımının önemli isimlerinden biridir. Geçmişte sık sık Robert De Niro ile çalışan yönetmen, şimdilerde filmlerinde yeni gözdesi Leonardo Di Caprio’ya yer vermektedir.

10. Shutter Island – Zindan Adası – 2010 – IMDb: 8.1

4Bu film Martin Scorsese’nin olgunluk çağındaki yapımlarındandır. Teddy Daniels ve Chuck Aule polislerdir ve Rachel Solando isimli bir akıl hastasının kaybolması üzerine akıl hastalarının tedavi olduğu Shutter Adası adlı bölgeye giderler. Bölgede bir isyan vardır ve işler artık çığrından çıkmıştır. Film, Dennis Lehane’nin romanından sinemaya uyarlanmıştır. Filmin başrolünde Scorsese’nin birçok filminde yer verdiği Leonardo Di Caprio oynamaktadır. Aksiyon severler için kaçırılmaması gereken bir film.

9. The Last Waltz – Son Vals – 1978 – IMDb: 8.2

1The Band,1970’li yıllarda çok ünlü bir rock grubuydu. San Fransisco’da ki son konserlerini Martin Scorsese’nin objektifinden yansıtan bu yapımda, konserde verilen aralarda grup üyeleri kendileriyle ve grubun gelişimiyle alakalı bilgiler vermektedir. Bu nedenle yapım belgesel tadında olmaktadır. Son konserlerinde The Band grubuna, beraber albüm de yaptıkları Bob Dylan eşlik etmiştir.

8. Casino – Kumarhane – 1995 – IMDb: 8.2

2Ace Rothstein, Las Vegas’ta kumarhane yönetmekte olan bir işletmecidir. Ace yıllardır işini düzgünce yaparak güvenilirliğini korur ve diğer kumarhane sahipleri ile arasını iyi tutmaya özen gösterir. Ta ki yakın arkadaşı Nicky ona yardımcı olmaya başlayana kadar. Bu açgözlü, eğlence düşkünü arkadaş yüzünden iş hayatı tepetaklak olma yoluna giderken, aşık olunca işler iyice yoldan çıkar.

7. George Harrison: Fani Dünyaya Karşı – 2011 – IMDb: 8.2

4Bu belgesel filmde dünyanın en popüler gruplarından biri olan The Beatles’ın üç numaralı üyesinin hayatı anlatılmaktadır. Yani bir müzik dehasının hayatı anlatılıyor bu yapımda. George mükemmeliyetçidir ve döneminin en önemli ikonlarından biridir ayrıca. Filmin yapım fikri ise George’un eşi Olivia Harrison’dan çıkmıştır.

6. The Wolf of the Wall Street – Para Avcısı – 2013 – IMDb: 8.2

THE WOLF OF WALL STREET
Jordan Belfort, daha 24 yaşında ve hırslı biridir. Para kazanmak için Wall Street binasında ilk olarak komisyoncu ve daha sonra bir yatırım firmasında Ceo olur. 90’lı yılların en hızlı günleridir ve işlem salonunda her an her şey olabilmektedir. Önemi düşük tahvillerle pek çok yatırımcıyı aldatıp kısa zamanda büyük paralar kazanan Belfort, aynı zamanda bir para harcama makinesine de dönüşmüştür. Hesabı bir gün içinde önce milyon dolarlar ile dolmakta ve gece aynı hızda boşalmaktadır. İş yaşantısının dışında fahişeler, pahalı fanteziler ve tabi ki uyuşturucu hayatının içindedir. Çöküş ise çok yakındır. Başrolde yine Leonardo Di Caprio bulunmaktadır.

5. Taxi Driver – Taksi Şoförü – 1976 – IMDb: 8.3

6Vietnam Savaşı’nın psikolojik izlerini henüz üzerinden atamamış olan eski bir askerin, geceleri taksi şoförlüğü yaptığı esnada tanık olduğu suç dolu ve tehlikeli sokaklara uyum sağlamayı reddetme öyküsünü anlatan, Martin Scorsese yönetmenliğindeki bu film, De Niro’nun oynadığı Travis Bickle karakteri ile hafızalarımıza kazınmıştır. Taksici Travis, bir silah alarak harekete geçer ve amacı sokaklardaki pisliği temizlemektir. Tam bu sıralarda ise kendisini bir fahişeyi kurtarmaya adarken bulur.

4. Raging Bull – Kızgın Boğa – 1980 – IMDb: 8.3

7Jake La Motta, en iyi olmak için kendisine zarar verecek kadar hırslı bir boksördür. Tabi ki bu agresifliği sadece ringte kalmamaktadır. Özel hayatına da yansımaktadır. Bu yüzden zamanla kariyerini kendi eliyle bitirirken yakın çevresini de yavaş yavaş kaybetmektedir. Keskin sirke küpüne zarardır sözünü en iyi anlatan filmlerden biri olsa gerek.

3. Il Mio Viaggio in Italia – İtalya’ya Yolculuğum – 2001 – IMDb: 8.3

8Bu sefer rota İtalya. Rehber ise tabi ki usta yönetmen Scorsese. Bu film usta yönetmenin tam anlamıyla sinema aşkının bir ifadesidir. Filmde İtalyan sinemasının klasik dönemine, De Sica’nın neo-realizmine, Fellini ve Antonioni’nin modern sinema anlayışlarına ve daha nice şeye değinilmektedir. Scorsese adeta bizlere İtalyan sinema tarihinin dopdolu bir özetini sunuyor.

2. The Departed – Köstebek – 2006 – IMDb: 8.5

6Film, mafya ile polis teşkilatı arasındaki mücadeleyi anlatıyor. Mafya yıllardır polis teşkilatına sızmak için adam yetiştirmektedir ve en nihayetinde artık bu adamlar teşkilatta iyi pozisyonlara gelebilmişlerdir. Ancak polisin yetiştirdiği adamlar da mafyanın içine sızmışlardır. Artık her şeyin ortaya çıkma zamanı gelmiştir. İki tarafta da köstebekler olduğu ortaya çıktığında, bu köstebeklerin ölümle karşı karşıya gelecekleri bir koşuşturma başlamıştır. Aksiyon ve macera dolu usta işi bu film, 4 dalda Oscar sahibidir.

1. GoodFellas – Sıkı Dostlar – 1990 – IMDb: 8.7

9Filmde, Henry Hill bir gangstertir. Kültleşmiş bu film, Henry’nin Tommy De Vito ve Jimmy Conway adlı iki arkadaşı ile soyguna girişmeleri olayını anlatarak başlar. Bu iki arkadaşın hedefleri daha yukarıda olmak olduğu için soygunda diğer elemanı öldürürler. Bu hamle sayesinde mafya içinde yükselmiş olurlar. Lakin her ne kadar bu olay sayesinde mafyada yükselseler de Henry, bu durumdan kötü etkilenir. Bu konu hakkında bir şeyler yapmayı düşünür.

Kaynak: listefilm

Goodfellas Martin Scorsese Oscar

Yazar:

Godfather Dergi

İki aylık “sine-teori” dergisi olarak çıkan GodFather, sadece popüler sinemayla, güncel filmlerle, vizyon filmleriyle ilgilenen bir dergi değil, sinema tarihi, kült filmler, sinema akımları, yönetmenler ve ülke sinemaları gibi konuları da inceleyecek. GodFather, sinemanın yalnızca estetik ve edebi yanıyla değil; felsefi, politik, psikolojik ve sosyolojik yanıyla da ilgileniyor. Derginin amacı ve yöntemi; Sinema üzerine düşünmek ve düşündüğünü yazmak, sinemayla ilgili araştırıp incelemek ve araştırıp incelediğini yazmaktır.