Künye | İletişim | Yazı Gönder | Yazarlar | Arşivler | Düşünbil Portal | Düşünbil Akademi | Düşünbil Dergisi | Libido Dergisi

Şimdilerin çocukları ne izliyor bilmiyoruz ama 80’lerin sonu 90’ların başında çocuk olan nesil olarak bizler çok şanslıydık. Öyle ki, bu listeye giren filmlerin hepsini 40 yaşımıza da geldiğimizde tekrar izleyebilir ve aynı tatlı keyfi alabiliriz. Hayal dünyamızı genişletmiş, bize hayvanları ve insanları sevmeyi öğretmiş, duygusal çocuklar olmamızı sağlamış o mükemmel yapımları hatırlamak ve sevgimizi göstermek istedik.
Listeyi sizin için derledik ve sizler için 7 film seçtik.

1. The Lion King

Aslan Kral sayesinde, hayvanların krallığına ilk kez bu kadar büyüleyici bir şekilde misafir olmuştuk. İyiyle kötüyü, ailenin değerini, sevgiyi ve hayatın ta kendisini göstermişti bize Simba’nın hikayesi. Senaryosu ve karakterleri bir yana, sadece müzikleri için bile aşık olunur bu filme. Bizim nesilden olanlar, kendi çocuklarına da bu filmi mutlaka izletmeli.

2. Home Alone / Home Alone 2: Lost in New York

Bir kış günü, yıl başı yaklaşıyor ve evde tek başınasınız! Bu mükemmel çocukluk macerasını aklımıza düşüren, bir çocuğun izleyebileceği en sıcak ve en eğlenceli filmlerden biri Home Alone. Macaulay Culkin’in büyüdükten sonra geçirdiği evrimi düşünmeden bu filmi tekrar izleyebilirsek aynı hayranlıkla sıcak çikolatamız eşliğinde bu aşırı sevimli çocuğun evine memnuniyetle misafir olabiliriz.

3. Back to the Future / Back to the Future Part 2 / Part 3

İşte hayal dünyasının zirvelerinden birine geldik. 3 kere çekilen Back to the Future, zamanda yolculuk gibi müthiş bir düşüncenin, müthiş bir senaryo ve deli bir profesörle hayata geçtiği, unutulmayacakların başında gelen bir filmdir. Çocukluğumuzun en temel simgelerinden biri olan Back to the Future’ı izleyip de eğlenmediğimiz bir sefer olmadı henüz. Üstelik filmde geçen bazı detayların günümüzdeki versiyonlarını düşündükçe daha da eğlenceli bir hal alıyor.

4. Beetlejuice

6Beter Böcek olarak hatırladığımız Beetlejuice, Tim Burton dehasının bize en güzel armağanıdır. Birbirinden fantastik ve acayip karakterlerin uçuşup kaçışıp, küçülüp büyüyüp, aklımızı başımızdan alırken hayal dünyamız çıldırıyor ve eğlencenin doruklarına varıyoruz.

5. Ghostbusters

Bill Murray’nin bizim nesil tarafından aşırı sevilmesinin nedenlerini bu listeyi yaparken fark ettik. Kendisi resmen çocukluğumuzun en tatlı kahramanlarından biri. Ghostbusters’ın 2016 yapımı ikinci filmini es geçersek, ilk film kesinlikle fanı olunası, muhteşem bir yapımdı.

6. Beethoven

Yine kalbimizi fethetmeyi başarmış bir tatlılık yumağı köpek ve mutlu Amerikan ailesi. Hep özendirdiler bize çocukluğumuzda, şimdi de kocam bir evimiz, kalabalık bir ailemiz ve St. Bernard cinsi, tüm mahallenin bayıldığı bir köpeğimiz olsun istiyoruz.

13. The Mask

Jim Carrey’nin deliliğine hayran olduğumuz, erkeklerin ilk kez Cameron Diaz’a aşık olduğu, Maylo’nun dünyanın en şapşik ve akıllı köpek karakteri olduğuna inandığımız filmdi Maske. İtiraf ediyoruz, Jim Carrey’nin bu filmdeki trollüğüne hala gülüyoruz.

Kaynak: listelist

 

80s 90s Çocukluk Nostalji Saflık The Mask

Yazar:

Godfather Dergi

İki aylık “sine-teori” dergisi olarak çıkan GodFather, sadece popüler sinemayla, güncel filmlerle, vizyon filmleriyle ilgilenen bir dergi değil, sinema tarihi, kült filmler, sinema akımları, yönetmenler ve ülke sinemaları gibi konuları da inceleyecek. GodFather, sinemanın yalnızca estetik ve edebi yanıyla değil; felsefi, politik, psikolojik ve sosyolojik yanıyla da ilgileniyor. Derginin amacı ve yöntemi; Sinema üzerine düşünmek ve düşündüğünü yazmak, sinemayla ilgili araştırıp incelemek ve araştırıp incelediğini yazmaktır.