Künye | İletişim | Yazı Gönder | Yazarlar | Arşivler | Düşünbil Portal | Düşünbil Akademi | Düşünbil Dergisi | Libido Dergisi

5. sayısı ile farklı bir formatta okuyucusunun karşısına çıkan sinema dergisi GodFather, Aralık-Ocak sayısıyla raflarda yerini aldı. GodFather’ın 5. sayısının dosya konusu “Hapishane ve Kaçış Temalı Filmler”.

Sinema dergiciliğine yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan GodFather Dergi’nin “Hapishane ve Kaçış Temalı Filmler” dosya konulu beşinci sayısı çıktı. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Zafer Rıfat Irmak, editör yazısında, “Bu sayımızın kapağını hapishaneden kaçış dizisi olan ve uzun bir aradan sonra 5. sezonu ile ekranlara dönen Prison Break’e yer verdik.” diyor ve hapishane/kaçış temalı film ve dizilerin önemine dikkat çekiyor.

Dergide Özgürlük, Ey Özgürlük! (Steve McQueen-Kelebek), Adalet Kıskacında: Prison Break – Alcatraz Kuşçusu, Mesrine: Ölümcül İçgüdü (Halk Düşmanı), Marks’ın Proletaryası Shawshank’in Mahkumları
Das Experiment: Duyusal Tutsaklık ve Gücün Şehveti, Bir Köksap Olarak Lobster’in Labirentlerinde Gezinirken gibi konu başlıklarına ilişkin yazıların yanı sıra; İtalyan Yeni Gerçekçi Sineması ve Haneke Sineması gibi başlıklar da dikkat çekiyor. Ayrıca yine Cine-Teknik bölümü bu sayıda da sinema kavramlarını açıklamaya devam ediyor.

Yeni bir tasarım anlayışıyla ve tamamı renkli çıkan GodFather Dergi raflarda okurlarını bekliyor.
İÇİNDEKİLER

Özgürlük, Ey Özgürlük!
Zeynep Şenel Gencer

Zavallı Gaspard
Berat Bayer

Orange İs The New Black
Pelin Yıldırım

Adalet Kıskacında: Prison Break
Ali Haydar Dudaklı

Alcatraz Kuşçusu
Naim Onur Tezmen

Başka Sinema: Kalandar Soğuğu
Esen Kunt

İlk Korku
Cansel Taşkın

Mesrine: Ölümcül İçgüdü
Zeynep Şenel Gencer

Marks’ın Proletaryası Shawshank’in Mahkumları
Fındık Funda Kaya

Das Experiment: Duyusal Tutsaklık ve Gücün Şehveti
Fatih Sözen

Nana
Pelin Yıldırım

Ateşböceklerinin Mezarı
Batuhan Ezgü

İtalyan Yeni Gerçekçi Sineması
Töre Ercan

Haneke Sineması
Rıdvan A. Can

Bir Köksap Olarak Lobster’in Labirentlerinde Gezinirken
Esen Kunt

Starry Eyes Filmi ve Alex Essoe İle
Röportaj: Korcan Evin

Öte Alemden Kaçmak
Gizem Şimşek

Toplumun Terlikle Kovaladığı Canavar Kadın: Cani
Ezgi Gece

Kısa Film Kuşağı: The Maker
Fındık Funda Kaya

Exotica: Gerçek Rüyaya Dokunursa
Oğuz Deniz

Uçurtmayı Vurmasınlar
Azize Altıok

Cine-Teknik
Günce Durmaz

İletişim: godfatherdergi.com

kapak-5-orta

Yazar:

Godfather Dergi

İki aylık “sine-teori” dergisi olarak çıkan GodFather, sadece popüler sinemayla, güncel filmlerle, vizyon filmleriyle ilgilenen bir dergi değil, sinema tarihi, kült filmler, sinema akımları, yönetmenler ve ülke sinemaları gibi konuları da inceleyecek. GodFather, sinemanın yalnızca estetik ve edebi yanıyla değil; felsefi, politik, psikolojik ve sosyolojik yanıyla da ilgileniyor. Derginin amacı ve yöntemi; Sinema üzerine düşünmek ve düşündüğünü yazmak, sinemayla ilgili araştırıp incelemek ve araştırıp incelediğini yazmaktır.