Künye | İletişim | Yazı Gönder | Yazarlar | Arşivler | Düşünbil Portal | Düşünbil Akademi | Düşünbil Dergisi | Libido Dergisi

Fatih Akın, Türk-Alman kültürü harmanının sanat dünyasına kazandırdığı en başarılı isimlerden biri. Anadolu kültürünü Avrupa ile birleştirerek bu kadar sağlam işler üretmesi, kendisine olan sevgi ve hayranlığımızın nedenlerinden sadece biri.

Sinema dünyasına birçok farklı yoldan hizmet vermiş, oyunculuğu, yapımcılığı ve yönetmenliği bir kenara, samimi kişiliğiyle de gönüllere taht kurmayı başarmış biri Fatih Akın. Yaptığı işlerde seyircisini hayal kırıklığına uğratmayan bu başarılı ve mütevazı adamın elinden çıkan birbirinden değerli yapımları listeledik.
Listeyi Godfather Dergi okuyucuları için düzenledik.

1. Duvara Karşı

1Fatih Akın’ın hem senaryosunu hem de yönetmenliğini üstlendiği Duvara Karşı, en çok ses getiren filmi olmuştur. Hamburg ve İstanbul’da geçen filmin hikayesi, Türk aile geleneklerinin zorlukları ve arada kalmışlığını etkileyici bir biçimde anlatır. Sibel Kekilli, Birol Ünel ve Güven Kıraç’ın oyunculuklarıyla kendilerine hayran bıraktırdıkları film, ayrıca Fatih Akın’a Altın Ayı ödülünü kazandırarak dünyaya adını duyurmasını sağlamıştı.

2. Takva

2Gelmiş geçmiş belki de en çarpıcı Türk filmlerinden biridir Takva. Erkan Can ve Güven Kıraç’ın oynadıkları rollerle insanı hipnoz ettiği film, yine ödüle doyamayan muhteşem bir iş çıkmasını sağlamıştır. Fatih Akın’ın yapımcı olarak dokunduğu bu müthiş filmde, başroldeki kahraman Muharrem yaşadığı sarsıntıları izleyiciye en gerçekçi biçimde aktarır.

3. Yaşamın Kıyısında

32007 yapımı film daha sadece ismiyle bile insanın kalbine dokunmaya başlar. Altın Palmiye de dahil olmak üzere daha birçok ödüle boğulmuş bu etkileyici filmde, Tuncel Kurtiz, Nurgül Yeşilçay, Erkan Can ve Nejat İşler gibi tanıdık isimler yer alıyor. Mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri olan Yaşamın Kıyısında, aile ilişkilerine Fatih Akın’ın çarpıcı anlatımıyla bakar.

4. New York, I Love You

Fatih Akın’ın Natalie Portman, Bradley Cooper gibi pek çok Hollywood yıldızıyla çalıştığı romantik komedi türündeki film New York I Love You, yaklaşık 2 saatlik bir kafa boşaltma filmi aslında. Bu filmin Fatih Akın hakkında verdiği en büyük ipucu, kendisinin dünya standardında bir sinemacı olmasıdır.

5. Im Juli / Temmuz’da

5Müzikleri sayesinde gönülleri ayrıca fetheden Fatih Akın şaheserlerinden Temmuz’da; renkli, tatlı ve keyifli bir film. Yanınızda kim olursa olsun (ya da olmasın) can sıkıntısına bire bir filmlerden biri.

6. Kebab Connection

Yine Fatih Akın’ın Sibel Kekilli’ye yer verdiği bu film mutlaka izlenmesi gerekenlerden biri. Komedi, romantizm ve aksiyonu bir arada bulabileceğiniz enfes bir Fatih Akın filmi Kebab Connection.

7. Solino

Fatih Akın’ın yönetmenliğini üstlendiği İtalyan-Alman ortak yapımı bu komedi ve dram filminin sahneleri, yönetmenin diğer birçok filminde olduğu gibi basit, sade ama etkilidir.

Kaynak: listelist

 

Alman Fatih Akın Türk

Yazar:

Godfather Dergi

İki aylık “sine-teori” dergisi olarak çıkan GodFather, sadece popüler sinemayla, güncel filmlerle, vizyon filmleriyle ilgilenen bir dergi değil, sinema tarihi, kült filmler, sinema akımları, yönetmenler ve ülke sinemaları gibi konuları da inceleyecek. GodFather, sinemanın yalnızca estetik ve edebi yanıyla değil; felsefi, politik, psikolojik ve sosyolojik yanıyla da ilgileniyor. Derginin amacı ve yöntemi; Sinema üzerine düşünmek ve düşündüğünü yazmak, sinemayla ilgili araştırıp incelemek ve araştırıp incelediğini yazmaktır.