| Künye | İletişim | Yazı Gönder | Yazarlar | Arşivler | Düşünbil Portal | Düşünbil Akademi | Düşünbil Dergisi | Libido Dergisi |

Sektörün çoğunlukla İstanbul’dan anladığı Kapalıçarşı, Sultanahmet Camii, çamaşırların hala ipe asıldığı ve görüldüğünde “Vay be, tam bir tarih dokusu, eski evler, sümüklü çocuklar” tepkisi yaratan Balat taraflarındaki eski mahalleler olsa da yine de görüldüğünde hala “İstanbul la, anaa bizim kayınçonun evi var orada” tepkisi ve güzel bir seyir için izlenir tabii.

The International (2009)

the-international-2009Başrollerinde Clive Owen ve kendisini düşündüğünüzde bile gözyaşı dökmenize sebep olan ağlak surat Naomi Watts’ın paylaştığı aksiyon filmi, ülkemiz seyircilerini Sultanahmet arka fonlu kovalamaca sahneleri ve bir adet üç dakikalık Haluk Bilginer ile kandırmayı başarıyor. “Şşşt filmde Haluk Bilginer varmış laa, Sultanahmet camii de varmış, e İstanbul’u yabancı film sektörünün hep anladığı üzere varoş mahallelerin birkaç sahnesi de varmış, e ne duruyoruz izleyelim o zaman, her yerde Türk var oleey” Evet.

Argo (2012)

argo2Ayasofya’da gönül dostlarıyla.
Ben Affleck imzalı geçen senenin En İyi Oscar ve birkaç umursamadığınız editing ödülü sahibi film, yine endüstrinin bitmek bilmez Kapalıçarşı sevdasından nasibini alıyor. Zaten İstanbul dediğin yerde Kapalıçarşı ve Sultanahmet Camii’nden başka çekilecek neresi var ki di mi? Sektöre haksızlık etmemek lazım. Filmde İran olarak lanse edilen birçok lokasyonun da aslında İstanbul’da konumlandığını, hatta ve hatta elçilik binasının da Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mahallesi’nde çekildiğini söylemeden etmeyelim.

Hitman (2007)

gallery-hitman3-gallery-imageBir oyun çevirmesi hayal kırıklığı olarak karşımıza çıkan yapım fantezi elbise aranmaya çıkılan sahne lokasyonlarının muhafazakar mahalleler olmasıyla filmi izleyen İstanbullulara “Hadi oradan len” dedirtiyor.

Tinker Tailor Soldier Spy (2011)

tinker-tailor-soldier-spy01Gary Oldman’ın başrolünde olduğu, yine geçen senenin başarılı yapımlarından biri olan filmin konusu çoğu ajan filminde olduğu gibi emeklilik hayallerini çöpe atıp gençlik günlerine geri dönen bir Gary Oldman’ı anlatıyor. Filmin İstanbul parçası ise Sultanahmet veya Kapalıçarşı değil bu sefer, vapur. Çok büyük bir değişiklik, biz de biliyoruz.

From Russia With Love (1963)

from-russia-with-love-connery-armendarizJames Bond film serisinin İstanbul’u ne kadar çok sevdiğinin ilk kanıtı olan film İstanbul’da sahne alan ilk Bond filmi. Üzerine konuşmaya gerek varsa size üç kelime söyleyebiliriz; alt edilecek düşmanlar, güzel bir kadın ve tabii ki Sean Connery’nin benjerşiz akşanı. Oh yeşşş.

Skyfall (2012)

skyfall-columbia05İstanbul, Fethiye ve Adana dolaylarında çekilen son Bond filmi, emekli olup hasır şapkasıyla Ölüdeniz’de domatiz yetiştirmeyi planlarken her zamanki gibi huzurundan edilen ajanı anlatıyor. Altı adet Daniel Craig kası ve memleketinin otoyollarını filmde görmek isteyen Adanalılar için tavsiye olunur.

Murder on The Orient Express (1974)

murder-on-the-orient-expressAgatha Christie’nin Pera Palas Otel’de yazdığı romanın film çevirmesi olan yapımda her zamanki gibi karakterlerin arasından en ummadığınız kişi katil çıkıyor, siz de hoş bir anaa efektiyle öylece kalıyorsunuz.

The Reluctant Fundamentalist (2012)

reluctant-1Endüstrinin ülkemizde Haluk Bilginer’den başka Türk erkek oyuncu olmadığını düşündüren film, Wall Street’in kralı olmaya gelip kendisini doğal olarak belanın içinde bulan genç bir Pakistanlıyı konu ediniyor. Haluk Bey için izlenir.

A Touch of Spice (2003)

fi1xx244issl44_1_aİstanbul’da yaşayan Yunan bir çocukla Türk kızının uluslararası ve haliyle imkansız aşkını anlatan soft opera tadındaki film yemek ve baharat etrafında dönen kültürüyle kesinlikle empati yapabileceğiniz ve “Geçen hafta biz de sarma yapmış idik.” bağlantısını kurabileceğiniz bir yapım. Türk Yunan dostluğuna gönülden inananlardansanız, buyrun. Yoksa alt metni “Erkek adam yemek pişirir mi hiç?” sorusu dönüp duran bir filmle vakit kaybetmek istemiyorsanız e orası da sizin bileceğiniz iş.

The Rebound (2009)

the_rebound32Catherine Zeta-Jones’un amiyane tabirle bir cougar olduğu ve kafayı genç, babyface oğlanlara taktığı film bünyesinde ufak bir Saadet Aksoy da barındırıyor. Sektörü ele geçiren yurdum oyuncularına bakın hele…

Topkapi (1964)

tt0058672-large-screenshot1Topkapı Müzesi’nden çalınan mücevherli bir hançerin peşinden koşan insanları konu alan Hollywood yapımı filmi müzeyi gezmek yerine izleyebilirsiniz.

The Accidental Spy (2001)

i039569_lSakar ama sakarlığıyla işi götüren ajan klasmanını literatüre sokan Jackie Chan’in kariyerinin zirvesinde olduğu zamanlardan kalma olan film bir adet Sultanahmet Camii ve bir adet Kapadokya manzarası ile “Adam oradan oraya atlasın ve film hakkında merak ettiğim tek şey dublör kullanıp kullanmadığı olsun.” diyorsanız izlenmeye hazır.

The World Is Not Enough (1999)

di-the-world-is-not-enough-6Türkçesi “Bu Dünya bana dar hacı” olan bir diğer “Ben Bond, James Bond” filmi olan yapım her Bond ajanı İstanbul manzarası görsün, Emirgan’a karşı bi çay içsin diye serinin Pierce Brosnan’lı olduğu zamanda da bir İstanbul filmi yapmayı ihmal etmemiş.

Kaynak: listelist

Yayınladığımız alıntı yazılarda yanlış ya da güncel olmayan bilgiler, imla hataları veya anlam bozuklukları bulunması durumunda bundan Düşünbil Dergisi sorumlu değildir.

 

 

 

İstanbul Türkiye

Yazar:

Godfather Dergi

İki aylık “sine-teori” dergisi olarak çıkan GodFather, sadece popüler sinemayla, güncel filmlerle, vizyon filmleriyle ilgilenen bir dergi değil, sinema tarihi, kült filmler, sinema akımları, yönetmenler ve ülke sinemaları gibi konuları da inceleyecek. GodFather, sinemanın yalnızca estetik ve edebi yanıyla değil; felsefi, politik, psikolojik ve sosyolojik yanıyla da ilgileniyor. Derginin amacı ve yöntemi; Sinema üzerine düşünmek ve düşündüğünü yazmak, sinemayla ilgili araştırıp incelemek ve araştırıp incelediğini yazmaktır.

Yorum Yaz